Všechno, co děláme, děláme pro sebe. I tento blog dělám pro sebe...

Co je to projekce - psychologie

9. července 2009 v 16:24 | Nicolas |  Jak se vyrovnat s rozchodem
Co je to projekce

Tenhle popis od Pandory sem hodím, protože se hodí na 84% našich mělkých vhledů do lidských situací a vztahů a setkání.

Psychologie pracuje s fenomenem, který se nazývá PROJEKCE.
Nejde o nic jiného než onu pověstnou biblickou třísku a břevno v oku.

Aspekt své osobnosti, který nedokážu příjmout, zasunu tak hluboko do podvědomí, že na něj dokážu i zapomenout a zapomenu i na to, že jsem zapomněla.
Celý další žitot pak trávím tím, že tuhle sovou součást popírám, schovávám před druhými i před sebou, , jako by stojím na stáži u dveří, za které jsem ji zavřela. Stojí mne to mnoho energie a znemožňuje mi to dělat věci, které bych dělala ráda, které by mi pomáhaly v dalším růstu. Nemám na to totiž čas, musím hlídat a kontrolovat sama sebe, abych se snad nedej bože neprozradila.


Protože bez vlastnosti, kterou popírám, nejsem celistvá, ona se mi stále připomíná v jednání a chování druhých lidí.
Projektuji si ji do nich.
Pokud se setkám s chováním, které mne "vytočí", je to MOJE. Moje vlastnost, která se mi připopmněla.
Pokud se s ní setkám a ona mne "nevytočí", je také moje, ale mám ji zpracovanou. Přijala jsem ji jako svou přirozenou součást.

Soudit druhé lidi za to, co je i moje, je dost nerozumné.

Myslím si, že moudrý člověk, který se setká s něčím, co ho irituje, nejprve prozkoumá, zda to není jeho vlastní Stín, jeho vlastní nezpracovaná součást.
Člověk, který hned všechno hodí na druhé s tím, že on by NIKDY jen hlasitě křičí: tohle mne neskutečně vytáčí, nejsem schopný se s tím smířit, příjmout, že takový JSEM i já.

Polemizovat s tím samozřejmě můžete, ale to je asi tak všechno, co můžete. Psychologická praxe dokazuje, že tohle není jen teorie, ale opravdu PRAXE.
A vlastně i zdejší debaty jsou touto praxí, protože je tu zřetelně vidět, kdo je kdo, s čím se vyrovnal, s čím se vyrovnat nedokáže a s čím se vyrovnat upřímně snaží a co naopak on by NIKDY....

Projekce stejně každého prozradí a i když tu chybí přímý kontakt, z některých písmenej i na dálku srší energie strachu - nebudu správně pochopena, budu prozrazena, všichni mne odsoudí, tak musím BOJOVAT....
Škoda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama