Všechno, co děláme, děláme pro sebe. I tento blog dělám pro sebe...

Proč mladí chtějí komunismus či volí Komunisty?

2. června 2010 v 17:19 | Nicolas |  Duchovní rozjímání
Nejdříve pár poznámek k letošním parlamentním volbám. Hodnotím to pozitivně z několika důvodů. ODS a ČSSD dostaly přes pazoury. Voliči jim dali najevo, že propojení s podnikatelskými mafiemi (ODS) a hrubá politika planých slibů a zadlužování (ČSSD) není to pravé, co by většinu lidí nadchlo.

Co bylo dále na těchto volbách pozitivní?

1. Probuzení z letargie a bezmoci aneb náš hlas má smysl a i ždibec moci

Dále se mi líbilo, že konečně se probrali mladí z letargie a namísto postoje "stejně nemám šanci svým hlasem cokoli změnit", vymysleli spoustu aktivit, které vedly k narušení božího klídku velkých stran, které si říkají "4 roky povládneme my z ODS a 4 roky pak zase my z ČSSD, hlavně že budeme POŘÁD U KORÝTKA, ať si ti voliči myslí, že mají nějakou moc nad tím, jak se bude vládnout."

Například Defenestrace 2010  nebo Volte zezadu (zakroužkováním posledních kandidátů) byly aktivity, které byly opravdu úspěšné. Tzn. že staří "dinosauři" - což jsou lidé, kteří třeba nikdy nepracovali jako normální lidé a celý svůj dospělý život byli jen v politice - se najednou ocitli mimo volitelná místa a do parlamentu se nedostali. Naopak se tam dostali noví lidé.

2. Noví lidé v politice (i když to může znamenat i "u korýtka")

Samozřejmě, nedělejme si iluze, že noví lidé v ODS budou dělat úplně jinou politiku, než ti předchozí. Ale upřímně, chceme, aby vládli pořád ti samí lidé, kteří nedokázali za cca 10-14 let udělat příslušné reformy zdravotnictví, důchodového systému či pro-rodinné politiky? Tomu asi nikdo nevěří. A pokud si myslíme, že politikům jde jen o koryta, tak chceme, aby u těch korýtek byli pořád ti samí a hamtali a hamtali dalších 15 let. Anebo tam pustíme nové lidi, kteří udělají trošku vítr, trochu rozryjí tu zatuchlinu a dá-li Bůh, tak i vyčistí. Nakonec se pod tlakem politické kultury také ti noví nechají převálcovat různými výhodami, ale přijde mi to lepší, než tam nechat hnít ty staré, kteří si mysleli, že budou vládnout až do smrti. Dobrá zpráva je, že nakonec se takto, když obměna bude dostatečně rychlá, dostane na všechny z nás :-) 

3. Síla internetu a Facebooku

Zatímco ČSSD a ODS utratili min. 200 mil (resp. 150 mil Kč ODS) za kampaň, která byla především o billboardech a mítincích a reklamních plochách ve vlacích a MHD + mediální poradci. Tak ostatní strany využili mnohem lépe levnějších nástrojů.

Ono jde i o to, že ČSSD a ODS jsou teď v dluhu a ptejme se, kde ty peníze vezmou, když je musí zaplatit. Každá strana doufá, že když vyhraje volby, tak bude u koryta a bude moci skrze zákony, které budou vstřícně vůči spřáteleným podnikatelským skupinám (například kasina, obchodní řetězce, supermarkety, tabákoví výrobci apod.) získat investované peníze zpět - to bychom jako voliči neměli zapomínat.

Zpět k internetu: ukázalo se, že díky sociálním virtuálním sítím a jednoduchosti šíření idejí, spřátelených myšlenek, videa a legrácek, lze mobilizovat (aktivizovat) a získávat stoupence a sympatizanty mnohem levněji a rychleji. Na Facebooku se informace šíří milionkrát rychleji než na nějakých billboardech a pak ústy mezi lidem. Navíc má Facebook kratší a pružnější aktivizační složku: tím myslím to, že FB je schopen "donutit" lidi k fyzické akci a činu v mnohem větší míře než nějaký billboard.  Své by o tom mohl vyprávět organizátor další internetové akce "Vyměňte politiky". Využil známých osobností pro zdánlivě legrační výstupy a písně (ničím se extra nelišily od minulých legrácek a písní proti starým politickým strukturám). Ale co bylo jiné...byl Facebook jako medium šíření informací rychlostí a silou Tsunami. Domnívám se, že tady je obrovský potenciál pro další volby - mladí lidé (či investoři na internetu) mohou zmobilizovat voliče mezi sebou, zvolit si sami sebe a pak udělat dlouhý nos na staré politiky a vládnout si sami (lépe řečeno dostat se do Parlamentu jako reálná síla a nikoli jen jako poskytovatel hlasu a mandátu cizím lidem, kteří pak nakládají s našimi penězi.)

4. Komunisté a mládež

Komunisté sice získali svých cca 11,3%  hlasů od tradičních voličů - tzn. zralejších pamětníků socialismu v ČSSR (67% volební základny tvoří důchodci/senioři) a sociálně slabších občanů, kterým se líbí myšlenka znárodnění a všem podle jejich potřeb. Ale upřímně řečeno, Komunisty volili i lidé, kteří si nevědí rady, jak v dobách kapitalismu a odpovědnosti za sebe sama vyjít s penězi, když celý systém je tak trochu jako chycení křečka v kleci půjček, hypoték a splátek a když člověk ztratí práci, tak je docela namydlený. Ovšem v USA je to mnohem horší. Tam chudáci nemají ani všeobecné zdravotní pojištění a bez komerčního pojištění vás často ani neošetří s dostatečnou péčí. Náročné operace bez komerčního pojištění vůbec nelze obstarat.

Co jsem pozoroval k tématu na internetu, tak se nejvíce mladým líbilo to, že komunismus zajistí bydlení, jídlo a práci. Někteří dokonce mají pocit, že tomu tak doopravdy bylo v minulosti (rozuměj před rokem 1989). Dále se některým mladým (je jasné, že jde o menšinu a nikoli většinu - mladí ve své většině volili VV, TOP 09 a Zelené) líbí myšlenka, že si všichni budou rovni. Což o to, je to vlastně fajn. Ovšem dokud si člověk neuvědomí, že se v takovém případě se pořád mají stejně jak flákači (ti budou vždycky), tak i lidi, co něco umí a umí taky pořádně máknout. To bylo dříve, doktor, který musel studovat 7 let, byl na tom stejně jako lakýrník či zedník, který investoval do studia 3,5 roku. No a nejlépe se měli zelináři a prodejci masa a uzenin, kteří snad ani nestudovali vůbec, ale uměli kšeftovat. To do velké míry zůstává dodnes - kdo umí pořádně kšeft, neztratí se. Ale na tom principiálně není nic špatného. Špatná mi přijde myšlenka, že by všichni měli dostávat stejně peněz, aby nedejbůh nebyly rozdíly mezi lidmi.

Další věcí, která se některým mladým líbí, je myšlenka "vše je zadarmo": škola, zdravotnictví, sociální systém. Bohužel jim nepřipadne divné, že za vše se musí platit. A naše daně už na to vše nestačí. Tudíž je potřeba si říct, že určitá úroveň školy může být zdarma, ale prestižní obory typu lékařství, práva, ekonomika, architektura a pod. vyžadují dobré učitele a dobré studijní materiály a zázemí. A to vše stojí peníze. Mnohem více, než stát vybere na daních. Takže mi přijde OK, když by si líný student, který neudělá zkoušku ani na potřetí, musel zaplatit další zkoušku (ubírá tak čas svědomitějším studentům, kterým by se profesor mohl v té době věnovat, ubírá místo a elektriku na svícení ve třídě a ubírá čas i sekretářkám, které musí jeho další zkušební pokusy zaznamenávat). Stejně tak mi přijde OK, pokud by si studijní obory, které nejsnáze naleznou lukrativní práci, museli studenti částečně platit. Tím by do školství přitekly tolik potřebné peníze. Jde o to, že vzdělání je jedna z nejcennějších věcí, které máme. A jde o to, že hodnota vzdělání a investice např. do studia komerčního práva je vyjádřena v budoucích příjmech opravdu velká. Takže proč by tuto hodnotu měl stát někomu poskytnout jen tak zdarma? Výtky o geniálních chudých studentech, kteří by si pak studium na takové škole nemohli dovolit jsou již dávno vysvětlené - příklady z USA a Anglie či jiných zemí a prospěchových stipendií jsou tak známé a celosvětově považovány za standard řešení této situace, že ani nemá smysl to dále rozvádět - považujme to za vyřešené.

Je celkem legrační sledovat vývoj 20ti-letých poslanců za KSČM, kteří znají 3-4 základní poučky komunismu a neumí říct nic jiného. Nejdříve byli radikální a teď už sklopili zrak a paty a spolu se starými harcovníky z KSČM pochopili, že nejde o politiku prosazování rovných a sociálních idejí, ale o místa v dozorčích radách (=přijít si osobně na pár peněz). Alespoň pochopili realitu. Nejlépe to ovšem vyjádřila Lucka Rovná, která kandidovala z KSČM a pak jí došlo, že to je fakt blbost: "Jako mladý a nezkušený člověk jsem ve svých úvahách o demokracii, spravedlnosti a sociální rovnosti tíhla k radikálním řešením," :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 *ElííshQa* *ElííshQa* | Web | 2. června 2010 v 17:23 | Reagovat

Máš prostě úžasný layout :-) Moc se mi líbí jo a není zač :D

2 Nicolas Nicolas | 2. června 2010 v 19:27 | Reagovat

[1]: Eliško, mně se taky můj úžasný lejaut líbí. Moc :-)

3 Kenji8 Kenji8 | Web | 2. června 2010 v 20:36 | Reagovat

Já bych ho bral kdyby to tu bil zase všechno tak levný.

4 Nicolas Nicolas | 2. června 2010 v 21:19 | Reagovat

[3]: Což o to, levný by to snad bylo, ale lidé by vydělávali 10x méně peněz a o značkových věcech (i když je pravda, že v ČR jsou oproti UK, Nemecku či USA nechutně předražené) bys si s tím malým platem mohl nechat jen zdát. Rifle bys si kupoval předražené v Tuzexu.

5 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 3. června 2010 v 0:25 | Reagovat

No, moje volby probíhaly zajímavě... CHtěla jsem volit Evropský střed, ale ten u nás jaksik nekandidoval. No tak jsem vyřadila ODS? ČSSD, KSČM, Křesťany (k těm mám averzi), zamíchala pexesem a vytáhla. Zrovna to padlo na Zelené.
Pořád lepší, než nevolit vůbec.
A co se týče školství, zdravotníctví apod zadarmo...
Když jsou peníze na tunely a na korétka pro politiky a jejich vlezdoprdelpřítržníky a jejich manželky, když jsou peníze na nevýhodné zakázky, proč by jako nebyly peníze na moje 6leté studium a zdravotní péči???

6 David David | 8. prosince 2013 v 20:03 | Reagovat

Celý svůj život budu volit jen komunisty.

7 David David | 24. ledna 2014 v 13:04 | Reagovat

Budu volit komunisty, protžee už na to nemám nervy se nervovat s touto českou politikou, která si tu za posledních 24let dělá co chce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama