Všechno, co děláme, děláme pro sebe. I tento blog dělám pro sebe...

Prosinec 2014

Jak si navodit vánoční pohodu a přestat naříkat nad vánočním shonem a stresem

12. prosince 2014 v 9:14 | Nicolas |  Vánoční výkřiky
Nelíbí se každoroční skuhrání nad tím, že je tu opět vánoční shon a stres. Že již od konce října supermarkety mají vánoční výzdobu a tlačí každému atmosféru rozsvícenými stromečky a koledami v obchodech. Že nikdo nesnáší ty plné obchody, kdy se prodíráte mezi lidmi a první půl hodiny doufáte, že vše rychle nakoupíte, ale pak se jen potíte v zimní bundě a šále, kterou jste si zapomněli sundat. Takže na otázku asistentky u voňavek, jestli vybíráte nějaký dárek, jen odvětíte, že potřebujete pouze tester pro sebe (klidně to může být Boss, protože nemáte sílu hledat něco lepšího), protože se potíte jako při squashi v hale, kde navíc zapomněli vypnout regulaci topení.

Návod pro nás všechny, kteří si obvykle stěžují:

1. Odmítnout požadavek na shánění všech dárků, co si kdo vymyslel nebo by se prostě měl koupit.
Vyrazit na nákupy do města jen jednou a dosti.

2. Snížit celkovou sumu na cca 60% původního rozpočtu. Díry v rozpočtu jsou jako novoroční kocovina. Navíc vám udělá radost to, že máte více penez, než jste původně počítali.

3. Namísto shnánění dárků a nadávání na lidi (kteří zase nadávají na vás, že jste ve stejný čas na stejném místě), kteří se v obchodech opět šíleně přemnožili a jsou značně nervozní, zajděte na vánoční svařáky či punč. Pokud bude trvat teplé počasí, tak zajděte na mojito. S přáteli. Můžete v klidu popíjet a vysmívat se kolemjdoucím nakupujícím s výrazem štvanců v jejich očích. Navíc tak nasajete (kromě alkoholu) konečně i tu vánoční atmosféru.

4. Pořádejte s přáteli či s rodinou dlouhé procházky. Ne jen ty k místnímu rybníku a zpět. Ale procházku na celé sobotní či nedělní dopoledne či odpoledne. Natrhejte si nějaké větve. Odvážnější myslivci a pytláci mohou uříznout stromek či sejmout jiného myslivce či zajíce. Při delších procházkách máte možnost rozjímat nad narozením Ježíše, rodinou, narozením nemanželského dítěte či na tím, že namísto nového tabletu pro syna potřebujete vy sami pořádné zimní boty.

5. Pokud chcete tak podlehněte útokům neziskovek a různým potřebným a díky bodu č. 2 věnujte nějaké peníze na charitu či potřebným. Nejlépe je se poohlednout po místních aktivitách. Alespon uvidíte opravdové tváře, kterým pomůžete.

6. V žádném případě nekupujte dětem domácího mazlíčka - živého (psa, kočku, králíka, krysu, hada, krokodýla, šneky apod.) Děti nikdy nedodrží slib a nikdy se pak o zvěř nestarají. Ušetříte si naštvání v lednu a únoru. A pak celý rok.

7. Zajdete si s partnerkou, manželkou spolu na večeři. A děti nechte doma s ukolem, že kdo přežije do rána, má právo být členem rodiny.

8. Zkuste péct cukroví všichni společně. Ale konečně dodržte kazdoroční slib, že toho budete dělat polovinu. Polovinu druhů i polovinu objemu. Anebo to kupte za 250 Kč v krabici v místní pekárně. Budete mít pokoj a tolik kýženou "pohodu".

9. Netrvejte na všech věcech, které stejně zvyšují stres, jen proto, že se to "musí". Vánoční stromek. Kapr, který nikomu kromě tchýně nechutná. Bramborový salát s velkými kusy celeru, když máte rádi pouze šunku, brambory a okurky. Z takového salátu by si ovšem měli brát ponaučení výrobci jogurtů, kteří pořád tvrdí, že tam mají opravdové kousky ovoce, protože v našem salátu jsou opravdu opravdové kousky celeru.

10. Kupte si dárek i pro sebe. Znáte se nejlépe.

Šťastné a veselé Vánoce. Jak říkají katolíci, Vánoce jsou fajn, ale Velikonoce jsou důležitější. Protože tam vstal Ježíšek z mrtvých. Po tom, co dostal infarkt ze shonu a stresu z nákupů a doručování dárků na Vánoce.